Boyu tam 25 santim! Uzmanlar öldürülmemesini öneriyor

Batman’ın Gercüş ilçesinde görüntülenen, uzunluğu 25 santimetreye kadar ulaşan “saga ephippigera” türü çekirgelerin tarım açısından faydalı olduğu belirtilerek, öldürülmemesi çağrısı yapıldı.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, muhabirlere, “saga ephippigera” türü etçil çekirgelerin istilacı olmayan ve zararlı böcekleri yediği için yararlı bir tür olduğunu söyledi.

Dokunulmadığı sürece bu çekirgelerin insanlardan kaçtığına işaret eden Satar, “Daha çok bizim bölgemizde görünen bir tür. İnsanlar büyüklüğünden korkuyor, hemen öldürmeye çalışıyor. İstilacı bir tür değil. Tarıma zarar veren böcekleri yiyorlar, faydalı bir tür. Avcı böcek bunlar. Sayıları arttı, bu bizi sevindiriyor. Lütfen zarar vermeyelim.” ifadelerini kullandı.

Satar, bu çekirgenin uzunluğunun 25 santimetreye kadar ulaşabildiğini dile getirdi.

“GÜÇLÜ BİR ÇENESİ VAR, ACITABİLİR”

“İnsanlar karışmadığı sürece çekirgeler de insanlara karışmaz. Tutup sıkarsanız, ısırır. Güçlü bir çenesi var, canınızı acıtabilir.” şeklinde konuşan Satar, hasadın ardından otlar biçildiği için bu çekirgelerin beslenmek için yakın yerleşim yerlerine gelebildiğinden bahsetti.

Satar, beslenme şekillerinden dolayı bu büyüklüğe ulaşan çekirgelerin korkulacak bir böcek türü olmadığını belirtti.

Gercüş’te yaşayan ve etçil çekirge türüne rastlayan çiftçilerden Hasan Bıçakçı ise zararlı böcekleri yemesinden dolayı bu çekirge türünün korunması gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz