“Vicdanların hala ölmediğini gösterdik”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İz Gazete’nin “İz Bırakanlar” ödül töreni ile gazetenin kuruluşunun 8’inci yılının kutlandığı programa katıldı. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından barınma krizine çözüm bulmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasını ekranlarından canlı yayınlayan Halk TV’ye de ödül verildi. Kampanya sürecine dair konuşan Başkan Soyer, “Bir Kira Bir Yuva kampanyası, her şeyin çürüdüğü bir dünyada hala vicdanların ölmediğini, çürümediğini gösteren çok kıymetli bir dayanışmaydı” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer, İz Gazete’nin yayın hayatına başlamasının 8’inci yılı nedeniyle düzenlenen programa katıldı. Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki törende bu yılın “İz Bırakanlar” ödülleri de sahiplerini buldu.

Başkan Soyer ödüllerini verdi
Gecede İz Bırakanlar Ödülleri’nin ilki, geçen yıl 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 kentte büyük yıkıma neden depremlerin ardından barınma sorununa çözüm bulmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasına canlı yayında bağış toplanmasına destek olan Halk TV’ye ve bu organizasyonu örgütleyen Dayanışmayı Canlandıralım Gönüllüleri’ne verildi. Halk TV adına ödülü gazeteci ve TV programcısı Serhan Asker, Dayanışmayı Canlandıralım Gönüllüleri adına ise Bora Er aldı. Her iki isme ödülünü, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer verdi.

“Vicdanların ölmediğini gösteren bir dayanışmaydı”
Başkan Soyer, 22 Şubat’ta yapılan “Halk Dayanışması” canlı yayınında, 33 bin 98 aileye 350 milyon lirayı aşan kira desteği toplandığını söyledi. Tunç Soyer, “Bir Kira Bir Yuva Kampanyası, her şeyin çürüdüğü bir dünyada hala vicdanların ölmediğini, çürümediğini gösteren çok kıymetli bir dayanışmaydı. O nedenle o gün o dayanışmaya katkı veren herkese en içten saygılarımı sunuyorum. Ve her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Türkiye’mizde özgür haber alma hakkının takipçisi olan ve bu kadar zor bir alanda bağımsız bir basın yaratma mücadelesi veren Halk TV ailesine, tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. O kampanyayı tüm Türkiye’ye, dünyaya yayma konusunda olağanüstü bir katkı verdiler. İz Gazete ailesine de huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum” dedi.  

“Çok anlamlı bir geceydi”
Serhan Asker ise deprem bölgesinde yaşadıklarını unutmadığını ifade ederek, şunları söyledi: “Hayatımız o depremden sonra bambaşka bir evreye büründü. Ben orada tüm ailesini kaybeden insanları tanıdım. On binlerce insan hayatını kaybetti. Ciddi bir barınma krizi yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önderliğinde, barınma sorunu için bir dayanışma gecesi düzenledi. Çok anlamlı bir geceydi. Dışarda insanlar soğuktan titriyordu. Çadır, konteyner yoktu. Ev vaadi vardı. Ve o evler, o konteynerler depremzede ailelere açıldı. Aileler birazcık olsun sıcak bir yuvada hayatlarını sürdürmeye başladı. O günler unutulmaz. O günleri unutmamalıyız. Biz o bölgeyi unutursak, insanlığımızı unuturuz.”
Bora Er de “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile belediye çalışanlarına depremde gösterdikleri çabadan dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Soyer’e imzalı forma sürprizi
Gecede 2023 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda En İyi Pasör seçilen İzmirli mili voleyboycu Cansu Özbay da unutulmadı. Cansu Özbay adına ödülü annesi Nursel Özbay ile babası Özkan Özbay, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Başkanı Saadet Özkan’dan aldı. Özkan Özbay, programda sürpriz yaparak kızının imzalı formasını Başkan Soyer’e hediye etti.

Sutopu Kadın Takımı’na da ödül
Programda, LEN Kadınlar Challenger Kupası’nda elde ettiği başarıyla sutopunda ilk Avrupa Kupası’nı Türkiye’ye kazandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Sutopu Kadın Takımı’na da ödül verildi. Ödülü, takım adına Kübra Kuş ile Hanzade Dabbağ, gazeteci Seçkin Öner’in elinden aldı.
İz Bırakanlar Ödülleri’nin bir diğer sahibi de hem deprem bölgesinde hem de Akbelen Direnişi’nde yaptığı haberlerle öne çıkan belgeselci ve gazeteci Kazım Kızıl oldu. Kazım Kızıl’a ödülünü İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi verdi.
Agrobay Seracılık’ta çalışırken sendikal örgütlenme için mücadele veren, bu nedenle işten çıkarılan kadınlar da ödül aldı. 150 gündür işlerine geri dönmek için direnen kadınlar adına ödülü Behice Karabulut ile Fatma Kaya, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri ve İz Gazete Yazarı Mehlika Gökmen’den aldı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz