Gazete Desek
Herkes İçin Haber, Her An

Bu sefer cezayı RTÜK yedi

0

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin’e, Sayıştay’dan bir uyarı ve ceza geldi. Yurtdışı seyahatlerde aldıkları haksız harcırahlarla ilgili RTÜK’ü 2018’den beri uyaran Sayıştay, yaptığı yargılama sonucunda oluşan zararın tazminine hükmetti. Gereken düzenlemeyi yapmanın da Şahin’in sorumluluğunda olduğu hatırlatıldı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, Sayıştay denetçileri, 2018’den bu yana kurumda yaptıkları denetimler sonucu hazırladıkları raporlarda, kurul üyelerinin keyfi kararlarla yurtdışı gündeliklerini ve maaşlarını belirledikleri tespitine yer verdi.Kurum, 15 Ocak 2012’den sonra göreve başlayan üyelerin yurtdışı gündeliğinin tespitinde bakanlık müsteşar yardımcısını emsal alması gerekirken Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un yürürlükte olmayan 39. maddesi çerçevesinde “en yüksek devlet memuru” olan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’nı emsal alıyor. Üst Kurul, oybirliği ile aldığı kararlar doğrultusunda, TBMM tarafından seçilmiş olmaları nedeniyle diğer kurullardaki atama ile gelen üyelerle aynı düzenlemeye tabi olmadıkları yorumunu yaparak ödemelerini belirliyor. Bu yoruma dayanılarak diğer kurullardaki üyelerden daha fazla ödeme alıyorlar.”AYM iptal kararı vermişti”Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda aldığı iptal kararına karşın 26 Nisan 2016’da kurul oybirliği ile uygulamayı sürdürme kararı aldı.Sayıştay denetçisi, mali haklarla ilgili böyle bir istisnanın kurul kararı ile değil ancak kanunla yapılabileceğini savunarak, yurtdışı geziler dolayısıyla o dönem itibarıyla 225 bin 853 TL kamu zararına yol açıldığını belirledi.

Her yıl yapılan denetimler sonunda uyarılan kurul geri adım atmayınca konu yargılama dairelerinin gündemine taşındı. 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin yargılamaya esas raporlar doğrultusunda yapılan yargılama sonucunda alınan fazla ödemelerin tazminine karar verildi.

Sorumluluk Şahin’de

Kararda, kesinleşen yargı kararlarına karşın Üst Kurul’un herhangi bir düzenleme yapmadığı gibi yeni bir karar da almayıp uygulamayı sürdürdüğü belirtildi.İlgili yasanın üst yöneticiye kanunları gözetme görevi verdiğine de dikkatin çekildiği kararda, “Kesinleşmiş yargı kararlarına rağmen uygulamanın halen ‘en Yüksek Devlet memuru’ esas alınarak devam ettirilmesi nedeniyle Üst Yöneticinin de oluşan kamu zararında sorumluluğu bulunmaktadır” denildi. Yurtdışı görev harcırahı ödemelerinde mevzuata aykırı hareket edilmesi sonucu oluşan kamu zararının faiziyle birlikte, Kurul Başkanı Ebubekir Şahin, bu dönem boyunca görev yapan üyeler ve harcama yetkilisi olarak özel kalem müdüründen tahsili kararlaştırıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Lütfen izin veriniz. İzin ver Devamını oku