LGS 2024 ne zaman yapılacak? Sınav tarihleri ve detaylar…

lgs 2024 ne zaman

2024 yılında ortaokuldan liseye geçiş yapacak öğrenciler, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ne zaman yapılacak? Sınavın oturumu, saati ve başvuru tarihi nedir? İşte, 2024 LGS hakkında merak edilenler.

2024 LGS, 2 Haziran 2024 tarihinde yapılacak. Sınav, tek oturumda ve 90 dakika süreyle gerçekleştirilecek. Sınavda, Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden toplam 60 soru sorulacak.

SINAV ÜCRETİ BELLİ OLDU

2024 LGS’ye başvurmak isteyen öğrenciler, 2-16 Nisan 2024 tarihleri arasında okullarına başvuruda bulunabilecekler. Başvuru ücreti ise 20 TL olarak belirlendi.

GİRİŞ BELGESİNE DİKKAT!

2024 LGS’ye girecek öğrenciler, sınava girmeden önce MEB tarafından yayınlanacak olan kılavuzu dikkatlice okumalı ve sınav kurallarına uymalıdırlar. Ayrıca, sınava girecekleri yer, saat ve salon bilgilerini içeren sınava giriş belgelerini sınavdan önce mutlaka edinmeleri gerekmektedir.

SONUÇLAR HAZİRAN AYINDA AÇIKLANACAK

2024 LGS sonuçları ise 29 Haziran 2024 tarihinde açıklanacak. Öğrenciler, sonuçlarını MEB’in resmi internet sitesi üzerinden veya e-Okul sistemi aracılığıyla öğrenebilecekler. Sonuçlara göre, öğrenciler tercih işlemlerini yaparak, liselere yerleştirilmeye hak kazanabilecekler.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz