Gazete Desek
Herkes İçin Haber, Her An

Beşar Esad, Türkiye’yi Rusya’ya şikayet etti: Rahatsız oluyoruz

0

Türk askerinin adeta terörün beşiğin Suriye’den çekilmesini isteyen Esad yönetimi, Türkiye’yi Rusya’ya şikayet etti. İki ülke arasındaki normalleşme için Türkiye’nin ülkesinden çekilmesini şart koşan Esad, bu konuyu Rusya’ya bildirdi.

Ankara-Şam arasında normalleşme çabaları gündemdeki yerini koruyor. 11 yıllık aranın ardından mayıs ayında Moskova’da dış işleri bakanları nezdinde iki ülke arasında üst düzey bir temas kurulmuştu. İlişkilerin normalleşmesi için Türkiye’nin Suriye’den çekilmesini isteyen Esad yönetimi, Türkiye’yi Rusya’ya şikayet etti.

TÜRKİYE, BÖLGEDEN AYRILMAYACA

İki ülke her ne kadar ilişkileri normalleştirmek istese de sunulan şartlar Ankara-Şam için iki zıt kutup gibi. Suriye, Türk askerinin ülkeden tamamen çekilmesini ön talep olarak masaya koyarken, Türkiye de bunun terörle mücadeleye ağır darbe vuracağına inandığı için pozisyonundan geri adım atmıyor.

RAHATSIZ OLUYORLARMIŞ

Son olarak Ankara-Şam hattında arabuluculuk yapan Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Esad ile bir araya geldi ve Türkiye’yle ilişkileri masaya yatırdı. Suriyeli mültecilerin ülkeye dönüşünün de ele alındığı görüşmede Esad, Türkiye’nin Suriye’den asker çekmeme konusundaki “inatçı tavrından” rahatsız olduklarını Rusya tarafına iletti.

ESAD’IN TEK ŞARTI: TÜRK ASKERİNİN ÇEKİLMESİ

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’nın aktardığına göre Esad, Türk askeri Suriye topraklarından çekilmeden Türkiye ile normalleşmeye kapalı olduklarını bir kez daha dile getirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Lütfen izin veriniz. İzin ver Devamını oku