BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hiroşima kurbanlarını anma töreninde konuştu

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hiroşima’nın bombalanmasının kurbanları anısına hazırladığı konuşmasında konuştu.

NÜKLEER SAVAŞ TEHLİKESİ CANLANDI

Guterres’in adına mesajı okuyan silahsızlanma konularından sorumlu yardımcısı Izumi Nakamitsu konuşmasının başlarında, “Neredeyse seksen yıl önce Hiroşima bir nükleer bomba ile küle dönüştü. Ancak buraya gelen herkesin bildiği gibi anılar asla solmaz” ifadelerini kullandı. Nakamitsu, nükleer savaş tamtamlarının yeniden çaldığını, ülkeler arasındaki güvensizlik ve anlaşmazlıkların ise büyüdüğünü belirterek, BM Genel Sekreteri adına ülkeleri nükleer silahsızlanmaya çağırdı.

Nakamitsu, yaptığı konuşmada “Nükleer silahların herhangi bir şekilde kullanılması kabul edilemez. Nükleer devletler daha da tehlikeli silahlar geliştirmeye çalışırken biz de boş oturmayacağız. Nükleer silahların ortadan kaldırılması, BM’nin en yüksek silahsızlanma önceliği olmaya devam ediyor. Nükleer gölge kesin olarak ebediyen ortadan kalkana kadar rahatlamayacağız. Hiroşima yeter. Nagazaki yeter” ifadelerini kullandı.

NÜKLEER SİLAH KULLANAN ÜLKELERE BM’DEN SERT ELEŞTİRİ

Konuşmada dünyada “nükleer gölgenin” yeniden ortaya çıktığı ve “bazı ülkelerin bir kez daha pervasızca nükleer kılıç salladığı” ve onu kullanmakla tehdit ettiği ifade edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz