Gazete Desek
Herkes İçin Haber, Her An

Kamu bankalarının yöneticilerine yüzde 100 zam! Eski milletvekillerinin aylık gelirleri 200 bin TL’yi aşacak

0

Asgari ücretliye yüzde 34 zam yapılırken, kamu bankalarının yönetim kurulu üyelerine yapılan zam yüzde 100’ü buldu.

Kamu bankalarının olağan genel kurulları tamamlandı. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası’nın genel kurul toplantılarında, aylık ücretler ve yönetici atamaları olmak üzere çok sayıda önemli karara imza atıldı. Kamu bankalarında yönetim kurulu üyelik ücretleri, 2022 yılına oranla yüzde 100 zamlandı.

MAAŞLAR EN AZ 200 BİN TL OLACAK

Birgün gazetesinden Mustafa Bildircin’in aktardığına göre, yönetim kurulu üyeleri arasında yer alan eski milletvekillerinin aylık gelirleri en az 200 bin TL olacak.

ZİRAAT BANKASI YÖNETİCİSİNİN MAAŞI 30 BİN’DEN 62 BİN LİRAYA ÇIKTI

Ziraat Bankası’nda, banka haricinde kamu görevi bulunmayan yönetim kurulu üyelerinin ücreti, 30 bin 940 TL’den 62 bin TL’ye çıkarıldı. Uhdesinde kamu görevi bulunan yönetim kurulu üyelerinin 2022 senesinde 17 bin 230 TL olan ücreti ise 34 bin 500 TL’ye yükseltildi. Bankanın denetim kurulundaki isimlere ise 28 bin TL ödenmesi kararlaştırıldı.

VAKIFBANK’TA DA DURUM AYNI

Vakıflar Bankası’nın yönetim kurulu üyelerinin ücreti de aynı oranda artırıldı. Bankanın yönetim kurulunda yer alan ve bir başka kamu görevi bulunmayan üyelerin tutarının 62 bin TL, bir başka kamu görevi daha bulunan üyelerin tutarının ise 34 bin 500 TL olduğu bildirildi.

HALK BANKASI DA NASİBİNİ ALDI

Halk Bankası yönetiminin ücretlerinde de tarife aynı oldu. Bankanın yönetim kurulu üyelerine aylık net 62 bin TL ödenmesi yönünde karar alındı. Banka haricinde kamu görevi bulunan üyelere de aylık net 34 bin 500 TL ödeneceği kaydedildi.

YÖNETİMDEKİ AYNI İSİMLER DİKKAT ÇEKİYOR

Kamu bankalarının genel kurul toplantılarında alınan kararlara göre, İBB eski belediye başkanı AK Partili Mevlüt Uysal, Halkbank Yönetim Kurulu Başkanvekili görevini sürdürecek. Bankada Osman Arslan da Genel Müdürlük görevine devam edecek.

İçişleri Bakanlığı eski bakanı Abdulkadir Aksu ve AK Parti’nin eski TBMM Grup Başkanvekili Sadık Yakut ise yeni dönemde Vakıfbank Kurumsal Yönetim Komitesi ile Denetim Komitesi’nde görev alacak.

Vakıfbank’ta Mustafa Saydam, Yönetim Kurulu Başkanı, Cemil Ragıp Ertem Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Abdi Serdar Üstünsalih ise Genel Müdür olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Lütfen izin veriniz. İzin ver Devamını oku