Gazete Desek
Herkes İçin Haber, Her An

Komşu yanıyor! İpsala Sınır Kapısı geçişlere kapatıldı

1

Yunanistan’ın Dedeağaç kenti Melia bölgesindeki ormanda, dün akşam saatlerinde yangın çıktı. Yangına, havadan ve karadan müdahale sürüyor. Enes ilçesinde de görülebilen yangın nedeniyle İpsala Sınır Kapısı ile bağlantılı Yunanistan tarafındaki tüm yollar, trafiğe kapatıldı.

BAKANLIKTAN UYARI

Ticaret Bakanlığınca, Yunanistan’daki yangın nedeniyle geçişlere kapatılan İpsala Gümrük Kapısı’nı kullanmak isteyenlere uyarıda bulunularak, “Pazarkule, Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy gümrük kapılarımızda artacağı öngörülen giriş ve çıkış talepleri için Bakanlığımızca ilave tedbirler alınmıştı.” ifadesi kullanıldı.

Bakanlığın, eski adı Twitter olan X sosyal medya platformundan, Yunanistan Dedeağaç’ta çıkan yangına ilişkin paylaşım yapıldı.

Halen devam eden yangın sebebiyle, İpsala Gümrük Kapısı ve Yunanistan tarafında bulunan Kipi Gümrük Kapısı’nın faaliyetlerinin, iki ülke yetkililerinin görüşmeleri sonucunda geçici olarak durdurulduğu bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yurt dışına giriş ve çıkışlarda, bahse konu kapımızı kullanmak isteyen ticari taşımacılarımızın ve turistik seyahat yapan yolcularımızın bu durumu dikkate almalarını tavsiye ediyoruz. Bundan dolayı Pazarkule, Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy gümrük kapılarımızda artacağı öngörülen giriş ve çıkış talepleri için Bakanlığımızca ilave tedbirler alınmıştır.”

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Edirne Valiliği’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımında şu ifadeleri kullandı;

*Yunanistan’da devam eden yangınlar sebebiyle İpsala Sınır Kapımızla bağlantılı Yunanistan tarafındaki tüm yolların trafiğe kapatıldığı bilgisi alınmıştır.

*Bu nedenle İpsala Sınır Kapımızdan çıkışlar, ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur.

DİĞER SINIR KAPILARINA YÖNLENDİRİLECEKLER

*Çıkış yapmak isteyen yolcularımızın mağduriyet yaşamaması için Kapıkule Sınır Kapısı ile diğer sınır kapılarını tercih etmesi önem arz etmektedir.

ARAÇ KUYRUĞU OLUŞTU

Kapının kapatılması sonrası, Yunanistan’a geçmek isteyenler Pazarkule Sınır Kapısı’na yöneldi.

Yunanistan’a geçmek isteyen aralarında gurbetçilerin de olduğu pek çok kişi geçiş için Pazarkule’de yoğunluk oluşturdu.

Yıllık izin sonrası yaşadığı Fransa’ya giden Samet Kaplan, AA muhabirine, 2 aylık iznin ardından dönüşe geçtiğini ancak bir aksilikle karşılaştığını söyledi.

İpsala Sınır Kapısı’ndaki görevlilerin, Yunanistan’da çok büyük bir yangın olduğunu belirterek, kendilerini Pazarkule’ye yönlendirdiğini anlatan Kaplan, “Burada da bir yoğunluk oluşmuş durumda. İnşallah Allah’ın izniyle sağ salim gideriz. Normalde hep İpsala üzerinden gidiyorum. Buradan 200 kilometre kadar yolumuz uzayacak. Yunanistan’da otoban kapalı olduğu için belki şehirlerin içinden yola devam edeceğiz.” diye konuştu.

1 yorum
  1. […] işlemleri tamamlanan göçmenler, Edirne Göç İdaresi Müdürlüğü’ne […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Lütfen izin veriniz. İzin ver Devamını oku