Gazete Desek
Herkes İçin Haber, Her An

Başkan V. Özkan Türkan Bebek’i Unutmadı

0

Bulgaristan Türklerinin asimilasyon sürecinde ki direnişinde simge haline gelen Türkan Bebek’i anma töreni Menderes Belediye Başkan V. Erkan Özkan’ın katılımıyla gerçekleşti.
İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Bulgaristan’da asimilasyon sürecinde hayatını kaybeden şehitler ve direnişin simgesi olan Türkan bebek için anma töreni düzenlendi. Sarnıç’ta düzenlenen ve yoğun katılımla gerçekleşen törene Menderes Belediye Başkan V. Erkan Özkan da katıldı.
Unutmayacağız
39 yıl önce yaşananların hafızalardan kazılmayacak ve dünya tarihine kara bir leke olarak geçen olaylar olduğunu ifade eden Menderes Belediye Başkan V. Erkan Özkan, ‘’ Zorunlu asimilasyon sonucunda yaşamını yitiren şehitlerimizi ve annesinin kucağında Bulgar askerler tarafından vurularak hayatını kaybeden ve direnişin simgesi olan 17 aylık Türkan bebeği hiçbir zaman unutmayacağız. Bulgaristan Türkü kardeşlerimizin hak ve özgürlükleri için her zaman yanlarındayız. Çünkü biz, bir ve beraber oldukça direnişin simgesi Türkan bebek ve şehitlerimizin aziz hatıraları ilelebet yaşayacaktır. Mübadele ve asimilasyon kelimelerinin acılarla ve karanlıkla dolu olduğunu biliyoruz. İşte o günlerde yaşanan olayları tekrar yaşamamak için bize düşen görevin mücadele etmek, bir olmak, beraber olmak olduğunu ifade ediyor, 39 yıl önce şehit düşenleri ve Türkan bebeği rahmetle, saygıyla anıyorum.’’ dedi.

Başkan V. Özkan Türkan Bebek’i Unutmadı yazısı ilk önce Menderes Belediyesi – İzmir üzerinde ortaya çıktı.

 ​

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Lütfen izin veriniz. İzin ver Devamını oku