Gazete Desek
Herkes İçin Haber, Her An

Nijer’de askeri darbe: Cumhurbaşkanı Bazoum gözaltına alındı

0

 Nijer’de bir grup asker, devlet televizyonuna çıkarak darbe yaptıklarını duyurdu. Darbeci askerler, Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’u gözaltına aldıklarını söyledi.

Askerler, ülkenin anayasasının askıya alındığını, tüm kurumların lağvedildiğini ve ülke sınırlarının kapatıldığını açıkladı.

Ordudan darbecilere destek

Darbeye dair açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı, ordunun ayaklanmayı desteklemediği ileri sürdü. Ancak Nijer ordusu darbeci askerleri desteklediğini duyurdu.

Nijer ordusundan yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin farklı unsurları arasında kan dökülmesinin önüne geçmek, Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum ve ailesinin fiziksel bütünlüğünü korumak için darbe bildirisini desteklemeye karar verdikleri belirtildi.

Darbeci albay: Bu rejime son verme kararı aldık

Devlet televizyonuna çıkan darbeci askerlerden Albay Amadou Abdramane, “Güvenlik ve savunma güçleri olarak ülke güvenliği ve ekonominin bozulması üzerine bu rejime son verme kararı aldık” dedi.

Son darbe 2010’da oldu

Denize kıyısı olmayan Sahel ülkesi 1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana dört darbe ve çok sayıda darbe girişimi yaşadı.

Yaklaşık 22 buçuk milyon nüfusa sahip ülkede en son 2010’da Mamadou Tandja’ya karşı darbe yapılmıştı.

Ülkede cihatçılık 

France24‘e göre, sayıları giderek azalan Batı yanlısı liderlerden biri olan Bazoum, 2021 yılında seçilerek yoksulluk ve istikrarsızlık geçmişiyle boğuşan bir ülkenin başına geçmişti.

Nijer, biri 2015’te Mali’den gelen güneybatıdaki, diğeri ise kuzeydoğu Nijerya’dan gelen cihatçıların yer aldığı güneydoğudaki olmak üzere iki cihatçı harekatla mücadele ediyor.

Ülkede El Kaide, IŞİD ve Boko Haram gibi örgütlerin etkinliği bulunuyor.

ABD ve BM darbecilere tepki gösterdi 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’ın Cumhurbaşkanı Bazoum’a “tereddütsüz destek verdiğini” söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de Bazoum ile görüştüklerini ve ona BM’nin tam desteğini sunduklarını belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Lütfen izin veriniz. İzin ver Devamını oku