Putin cinsiyet değiştirme ameliyatlarını yasakladı

Rusya’da cinsiyet değiştirme ameliyatları ve hormon tedavilerini yasaklayan yasa, Devlet Başkanı Putin tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

Parlamentonun alt kanadı Duma’da 14 Temmuz’da oy birliğiyle kabul edilen yasa, biyolojik cinsiyetinden farklı bir cinsel kimliğe sahip bireylerin tıbbi yardıma erişimini engellemesi ve kendi kaderini tayin hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle doktorlar ve insan hakları savunucularının eleştirilerine maruz kalıyor.

Yasa ile birlikte cinsiyet değiştirme operasyonlarının yanı sıra hormon tedavisi de yasaklanırken, cinsiyet değiştirdikten sonra evlenenlerin evlilikleri de iptal ediliyor. Ancak cinsel organlardaki gelişim bozuklukları nedeniyle gerekli ameliyatlar yapılmaya devam edilebilecek.

Yasaya öncülük edenler, “Batılı ideolojiler”e karşı mücadelede kültürel gelenekleri ve aile değerlerini savunma amacı taşıdıklarını vurgulamışlardı. Putin de geleneksel aile yaşamını savunan bir lider olarak evliliğin sadece kadın ile erkek arasında olabileceğini anayasal olarak güvence altına aldırmıştı. Rus Ortodoks Kilisesi de farklı cinsel kimlikleri Batı’nın liberal ideolojisinin bir yansıması olarak nitelendirerek karşı çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz